DAĞHAN CELAYİR

Dağhan Celayir Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da görsel sanatlar öğrenimi gördü ve yüksek lisansını film yapımı üzerine aldı. Sonrasında Hollanda, Groningen Üniversitesi’nde edebi metinleri görselleştirme üzerine eğitimini tamamladı. 2008’de, Rotterdam ve Angers dahil olmak üzere 82 film festivalinde gösterilen ve 53’üncü Valladolid Film Festivali Jüri Ödülü, 32’inci Cine de Elche Film Festivali En İyi Film Ödülü, Sao Paulo Film Festivali Seyirci Ödülü de dahil olmak 18’den fazla ödül alan, Fransa’da Canal Plus, ABD’de PBS, Japonya’da Sony Theater’da dahil olmak üzere 24 ülkede TV’lerde dağıtımı yapılan Kültür Bakanlığı destekli kısa filmi “Tek Notalık Adam’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini gerçekleştirdi.
Dağhan, 2013’te Fransız Türk ortak yapımı “Bir Fincan Türk Kahvesi” isimli kısa animasyon filminin ortak yönetmenliğini yapımcılığını üstlendi. ARTE, CNC, tarafından desteklenen film, 51’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 59’uncu Seminci Valladolid Meeting Point “En İyi Film” ödüllerini kazandı. 2009 yılında girdiği reklam sektöründe 2011’de Redbull International için çekmiş olduğu Mardin’i merkeze alan Redbull Mardin Filmi, tüm dünya televizyonlarının yanı sıra internette 15 milyon kez izlendi. Aynı film, “World of Redbull” kampanyasının bir parçası olarak, 2012’de dünyada en fazla izlenen ve en pahalı reklam kuşağı olan Amerikan futbolu “Superbowl” finallerinde yayınlandı. Türkiye’den ilk defa bir film bu reklam kuşağında yayınlanmış ve halen bu kuşakta reklamı yayınlanan tek Türk filmcidir. Dağhan, bu filmden sonra birçok kez yurtdışında projeler gerçekleştirmeye devam etmiştir. 2013’de internette yaklaşık 20 milyon kez izlenen, üst üste 5 kez Formula 1 şampiyonu Redbull F1 takımı, Dubai Turizm Bakanlığı ve Burj el Arab’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği projede senarist yönetmen ve uygulayıcı yapımcı olarak Seven Star Spin filmini gerçekleştirmiştir. 2013 – 2016 yılları arasında birçok uluslararası proje gerçekleştirmenin yanı sıra, en son Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve THY’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri, yaklaşık 55 ülkede tüm mecralarda yayınlanan “Home of Turquoise” filminin konseptini geliştirip senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Bu film, 2 milyar insana ulaşıldı ve internet ortamında 60 milyondan fazla izlenme oranı yakalayarak tümü uluslararası turizm filmleri festivallerinde olmak üzere 9’u Büyük Ödül toplam 24 ödül almıştır. Bu film aynı zamanda Türkiye’nin bugüne kadar en fazla ödül alan turizm reklam filmi, dünyanın en iyi turizm filmi büyük ödülünü alan ilk Türk filmi ve yaklaşık 50 senelik turizm filmleri festivalleri tarihinde dünyanın en fazla Büyük Ödül alan turizm filmi olma özelliğini taşır.
Dağhan Celayir’in Network - QUE markası için yazıp yönettiği “The Universe” kısa moda filmiyle, Türkiye’den ilk defa bir filmin finale kaldığı prestijli Berlin Ciclope Film Festivali’nde üç dalda üçüncülük elde etmiştir. Aynı film Uluslararası Istanbul Fashion Film Festivali’nde “En iyi Türk Moda Filmi” ödülünü takiben Haziran 2018’de gerçekleştirilen Los Angeles ve Berlin Fashion Film Festivallerinde yarışma filmi olarak seçilmiştir. 2018 ve 2019’da yazıp, yönettiği Barut Accanthus ve Barut Collection reklam filmleri ile New York Festivals World’s Best TV & Films’de 2 ayrı filmle bir altın bir gümüş ödülün sahibi olmuştur. Aynı filmlerle, dünyanın en büyük turizm fuarı kapsamında düzenlenen ITB Berlin Festivali’nde yine bir altın bir gümüş ödülün de sahibi olmuştur. 2021'de Redbull International Redbull ve Alpha Tauri Formula 1 takımları için Istanbulls markalı reklam filmini yönetti, film Redbull'un 35 yıllık tarihinde şimdiye kadar en çok izlenen ve paylaşılan içerik olarak kabul edilir.
Dağhan, yeni branded content projelerinin yanı sıra film projelerini de hayata geçirmeye odaklanıyor. “Papa Bilseydi”, “Ghetto Drifters”, “Likya Yolu” adlı uzun metrajlı filmlerini geliştirmenin yanı sıra, 90'lı yılların başında doğu Londra'da geçen kara komedi mini dizi projesi “Kebabman” için çalışmalarına devam etmektedir.